Razem dla przyrody, czyli udana akcja sprzątania lasu w Wąworkowie

2 Maja 2023

Dnia 1 maja 2023 r. reprezentanci oraz wolontariusze Fundacji Polemika wzięli udział w akcji sprzątania świata. Działanie było wspólną inicjatywą organizacji razem ze Stowarzyszeniem Nasz Wąworków.

W ostatnich latach coraz częściej zauważamy rosnącą świadomość społeczeństwa dotyczącą ochrony środowiska. Jednym z wyjątkowych przykładów zaangażowania społeczności w troskę o naturę jest niedawna akcja sprzątania lasu w Wąworkowie. Wspólnie posprzątano mogiły żołnierzy pomordowanych przez hitlerowców w Nikisielskim Lesie. Uczestnicy akcji dokładnie przeszukali teren lasu i okolic zbierając różnego rodzaju śmieci, w tym butelki, opakowania, plastik, itp. Udało się wyeliminować wiele niebezpiecznych przedmiotów, które mogłyby zaszkodzić zwierzętom i roślinom.

Wydarzenie zainicjowało trwałe zaangażowanie społeczności w ochronę środowiska. Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy będą się mnożyć, inspirując kolejne pokolenia do troski o naszą planetę. Akcja sama w sobie przyczyniła się do poprawy stanu lokalnego środowiska. Poza fizycznym efektem - czystszym i bardziej estetycznym lasem, wprowadziła ducha jedności społecznej i współpracy. Po wspólnym sprzątaniu lasu oraz dróg miała miejsce integracja wszystkich uczestników, w której uczestniczyło łącznie 28 osób.